top of page
Поговоримо
про
IBAN

 

I-nternational

B-ank

A-ccount

N-umber

Поняття IBAN (International Bank Account Number)  з’явилося в українському фінансовому житті відносно недавно, але в Європі його активно вживають вже з кінця дев’яностих років минулого сторіччя. Сьогодні виконати переказ коштів в межах ЄС, не маючи IBAN, практично не можливо. Тож, спробуємо розібратися, що це таке – IBAN, і як він сьогодні почуває себе у нашій країні.

 

Як виглядає IBAN?

Український IBAN - це послідовність літер та цифр довжиною 29 символів, не менше і не більше. Він містить в собі номер рахунку клієнта або його платіжної картки, МФО  банка, код країни та контрольне число. Якщо номер рахунку менше 15 знаків, то між МФО та рахунком проставляються нулі.  Таким чином, коректно сформований IBAN однозначно визначає клієнта.  

Приклад: IBAN  UA853996220000000260012335661

 

Чи повинні вітчизняні банки використовувати IBAN?

Сьогодні банки ведуть облік операцій клієнтів, використовуючи номер його рахунку, найменування (ПІБ для фізичних осіб), код ЄДРПОУ для підприємств або ІПН для фізичних осіб. Банк отримувача може визначатися за його назвою, МФО, СВІФТ кодом. Існуючі плани рахунків та інші нормативні документи України поки що не передбачають наявність IBAN. Тож, виконання платежів за допомогою IBAN та генерація цього номеру для своїх клієнтів - це цілком добровільне рішення кожного банку. Більш детальну інформацію про банківські установи, які вже використовуть IBAN, ви можете знайти на сайті Асоціації УкрСВІФТ

В чому переваги використання IBAN для клієнтів банків?

Наявність IBAN дає можливість клєнтам банків більш оперативно отримувати перекази, особливо з ЄС.  Це відбувається за рахунок автоматичної обробки транзакцій з IBAN у середині мережі європейських банків та українських банків які зробили відповідні налаштування своїх АБС. Таким чином, платежі, які мають IBAN, швидше потрапляють до українських банків, а отже і до їх клієнтів. Використання IBAN значно зменшує  витрати пов’язані з пошуком помилкових зарахувань та прискорює  процес розслідування.   

 

Які переваги використання IBAN для самих банків?

Якщо банківська установа погоджується надавати своїм клієнтам IBAN, вона таким чином сприяє більш активному надходженню валютних коштів на їх рахунки. А це не тільки дозволяє збільшити залишки по рахунках та обіг коштів, а й служить додатковим фактором для залучення на обслуговування нових клієнтів.

 

Як банку розпочати використання IBAN?

Впровадження автоматичного зарахування платежів за допомогою IBAN потребує від банківських установ  налаштування своїх програмних комплексів. Пов’язані з цим витрати носять одноразовий характер, тому що алгоритм створення та використання IBAN не змінюється. 

bottom of page